Uudenkaupungin Uimahallissa alkaa Ui Kesäksi Kuntoon –kampanja perjantaina 12.3. ja kestää 18.4. asti. Uimahalli on ollut aina mukana kampanjassa ja alkava kampanja on järjestyksessään 19. Kampanjaan osallistuville joka kuudes uintikerta on ilmainen. Kampanjassa on kaksi ”kilpasarjaa”, naiset ja miehet sekä oma vesijuoksusarjansa.
Kertasuorituksen kesto on maksimissaan kaksi tuntia. 30 minuutin vesijumpasta metrejä kertyy 1000. Päivää kohden hyväksytään yksi suoritus. Suorituskortti on asiakkaalla itsellään. Kassalta saa leiman joka käyntikerrasta ja suorituksen jokainen merkitsee itse. Kuudennella kerralla kortti jätetään kassalle, josta suoritukset kirjataan yhteislistaan. Seuraavalla kerralla asiakas saa uuden kortin jne. Jokainen 22.4. mennessä palautettu kortti osallistuu tuotepalkintojen ja uintilippujen arvontaan.
Koululaiset myös kuvioissa mukana
Kisa on luokkien välinen. Uintitunneilla oppilaat saavat merkinnän luokan suorituskirjaan uimastaan matkasta ja suorituslistat ovat nähtävillä kahvion seinällä.
Kertasuorituksen minimimatka on 1.-2. –luokan oppilaille 25 metriä, 3. ja 4. –luokan oppilailla 50 metriä ja muilla koululaisilla 200 metriä.
Koulujen uintisarjat ovat 1-2, 3-4 ja 5-6. Jokaisesta sarjasta palkitaan ahkerin luokka sekä eniten uintimetrejä kerännyt uimari. Kampanjan päätyttyä koko koulu osallistuu koulujen väliseen kisaan omalla uintituloksellaan.
Uimahallien välinen kilpailu
Uimahalleja osallistuu vuosittain kampanjaan noin 100 ja ne jaetaan kolmeen sarjaan hallin kävijämäärän mukaan, pienet, keskisuuret ja suuret hallit. Uudenkaupungin Uimahalli kisailee tänä vuonna keskisuurten hallien sarjassa. Vuonna 2009 Uudessakaupungissa uitiin yhteensä 6 666 975 metriä. Kaupunki on jo useampana vuotena saavuttanut sarjassaan kultaa. Kova urakka on kaupungissa jälleen alkamassa.