Aluesanomat
Kansanedustajaa Ilkka Kanervaa (kok) epäillään lahjuksen ottamisesta. Kanerva ei ollut sunnuntaina varma oliko hän poliisinkuuluistelussa todistaja vai epäilty. Asia varmistui kun rikostarkastaja Markku Nisula Helsingin poliisista kertoi Kanervan olleen viime viikon torstaina poliisin kuulustelussa epäiltynä.
Lokalahdella syntyneen Kanervan lahjusepäilyt liittyvät hänen 60-vuotisjuhliinsa Helsingin Messukeskuksessa 28.1.2008. Konkurssiin mennyt Nova Group rahoitti juhlia 17.000 eurolla.
Nova Groupilla oli Varsinais-Suomessa samaan aikaan yksi hanke, Tokmanni-ketjuun kuuluva halpatavaratalo Tarjoustalo Uudessakaupungissa.
Ilkka Kanerva on Varsinais-Suomen Liiton maakuntahallituksen pitkäaikainen puheenjohtaja. Maakuntahallitus käsittelee muun muassa maakuntakaavoja.
Nova Group jakoi KSM:n vaalirahat
Helsingin käräjäoikeus asetti kiinteistöalan konserni Nova Group Oy:n ja sen tytäryhtiön Nova Kiinteistökehitys Oy:n konkursiin viime kesäkuussa. Keskustan ja muiden puolueiden vaalirahoittaja Kehittyvien Maakuntien Suomi ry (KMS) sai valtaosan reilun 400.000 euron tuestaan "kolmen koplalta" eli Nova Groupilta, Maskun Kalustetalo Oy:ltä ja joensuulaiselta Suomen Liikekiinteistöt SLK Oy:ltä. Viimemainitun omistaa Tokmannin omistaja ja toimitusjohtaja Kyösti Kakkonen.
Suomen Liikekiinteistöt osti vuonna 2008 Ketunkalliolta 1,5 hehtaarin tontin 420.000 eurolla. Kauppa, kaavamuutos ja tonttijärjestelyt tehtiin pikavauhtia. Myös Toivo Sukarin Masku-konserniin kuuluvan Maskun Kiinteistöt Oy:n ja kaupungin väliset maakaupat Lokalahdella tehtiin vauhdikkaasti, kun 12 hehtaaria merenrantaa vaihtoi omistajaa 300.000 eurolla. Sukari ja Kakkonen ovat konserniin kuuluvan Nova Kiinteistökehitys Oy:n suurasiakkaita.
Nova Groupin Kiinteistökehitys Oy:n toimitusjohtaja Arto Merisalon juristi oli KMS:n puheenjohtaja. Toimitusjohtaja itse on kieltänyt yhteydet poliitikkoihin. Merisalo sanoi sen sijaan yhtiön asioivan ainoastaan kaupunkien ja kuntien virkamiesten kanssa.