Aluesanomat
Uudenkaupungin Työvene ja hollantilaistelakka neuvottelevat 33 miljoonan euron laivatilauksesta. Kyseessä on Viron sisäministeriön tilaama poliisi- ja vartioalus, joka pitäisi saada valmiiksi vuoteen 2013 mennessä. Alus on kalleinhankinta itsenäisen Viron historiassa.
Tarjouksen esittäneistä kolmesta laivatelakasta valittiin jatkoon kaksi, hollantilaistelakka Damen Gorinchemissa ja Uudenkaupungin Työvene Oy, jonka kanssa projektiin osallistuvat Telesilta Oy ja latvialainen Riga Shipyard JSC.
Tarjouskilpailussa oli mukana myös tallinnalainen BLTR Grupp, johon kuuluu 65 yhtiötä eri maissa. Suurin näistä on 3.500 työntekijän AB Vakaru Laivu Statykla/Gamykla Klaipedassa Liettuassa. BLT Grupp teki hävinneen tajouksensa juuri AB Vakarun kautta, ja uhosi jälkikäteen ostavansa uusikaupunkilaistelakan, jonka latvialaisen yhteistyökumppanin huhuttiin samalla olevan konkurssin partaalla.
Damen-telakkaryppääseen kuuluu 34 telakkaa, joista puolet Hollannissa. Työntekijöitä on noin 6.700, heistä 2.300 Hollannissa. Damenin liikevaihto oli viime vuonna 1,4 miljardia euroa.