Aluesanomat
Kotimaan matkailumessut järjestetään neljättä kertaa 16.-18.4.2010 Tampereen messu- ja urheilukeskuksessa. Esillä on kattavasti kotimaan matkailutarjonta. Samaan aikaan matkailumessujen kanssa järjestetään myös Puutarha-messut.
Uusikaupunki on mukana messuilla Turku Touringin ja koko Varsinais-Suomen näyttävällä yhteisosastolla C 111. Osaston yleisilme on saaristohenkinen. Myyntitiskit on koottu puulaatikoista, "sumpuista" sekä valkoisista purjeista. Samalla osastolla esittäytyvät mm. Länsi-Turunmaan kaupunki, Kemiönsaaren kunta, Loimaan seutu, Naantali, Kustavi sekä Taivassalo.
Uudenkaupungin tiskillä esitellään laajasti kaupungin matkailutarjontaa, kesän tapahtumia, kesäteattereita, meriristeilyjä ym. Osaston yleisökilpailun arvonnassa on pääpalkintona hyljeretki Uudestakaupungista Saaristomerelle. Jaossa on tietysti Valitse Uusikaupunki 2010 -matkailuesite, jossa on mukana runsaasti uusikaupunkilaisia matkailutoimijoita ja palvelujen tarjoajia.