Aluesanomat
Uusikaupunki on käynyt neuvotteluja kolmen kauppaketjun kanssa päivittäistavarakaupan saamiseksi Lokalahdelle. Kylän keskustassa on tällä hetkellä ainoastaan Siwa-ketjuun kuuluva myymälä. Asia oli elinkeino-osaston valmisteltavana.
-Kukaan kauppaketjuista ei ollut asiasta kovin kiinnostunut, kuittaa kaupunginjohtaja Kari Koski.
Asia lähti liikkeelle kaupunginvaltuutettu Harto Forssin (vas) ja 25 muun allekirjoittajan valtuustoaloitteesta. Hän toivoi kaupunkia sillanrakentajaksi kaupan pitäjän ja rakentajan välille. Nykyinen kauppa koetaan asiakasmäärälle ahtaaksi ”varsinkin kesällä”. Myöskään liikuntaesteiset eivät pääse kauppaan asioimaan.
Kommentti
Kyläkeskusten kauppojen kuihtumiselle on olemassa vain yksi syy: paikallisten asiakkaiden asiointi lähiseudun suurissa market-myymälöissä. Tilanne on samanlainen kuin virtolaisessa kyläkaupassa, jossa kauppias tokaisi helsinkiläiselle lomanviettäjälle, että ”sulle en myy maitoa, koska se mitä mulla on, on varattu kyläläisille. Olisit ostanut maitosi samasta myllystä kuin teepaitasi ja lasten limsakorit. Vai unohtuiko?” Kauppias tarkoitti silloista Keskisen kyläkauppaa Tuurin kylällä Töysässä. -OH