Aluesanomat
Seurakuntavaalien äänestysprosentti Uudessakaupungissa oli 19,7 eli vaalit olivat 2,5 prosenttiyksikköä vilkkaammat kuin toissa kevään vaalit. Vilkkainta Vakka-Suomessa oli Taivassalossa, missä äänestysprosentti nousi huimasti eli 41,8:een, neljä vuotta sitten se oli 25,7.
Koko maan osalta seurakuntavaalit olivat vilkkaammat kuin aikaisemmin. Kirkon uudistuksia ajavat seurakuntalaiset olivat joukolla liikkeellä.
Taivassalon seurakuntavaalien vilkkaus johtui seurakuntakeskuksen rakentamisen puolesta ja vastaan virinneistä ehdokaslistoista. Rakentamisen kannattajat saivat kirkkovaltuustoon kymmenen ja vastustajat viisi valtuutettua. Nuoretkin äänestivät aktiivisesti: 16-17 vuotiaista äänesti 35 prosenttia.
Uudessakaupungissa äänestysprosentti oli 19,7. Äänestäneistä oli 2.246, äänioikeutettuja 11.423 henkilöä. Ennakkoon äänesti 1.354 henkilöä. Listoista eniten ääniä (1.120) sai Kalannin ja Lokalahden seurakuntaväen ehdokaslista. 1120 ääntä. Seurakunta osana elämää ehdokaslista sai 865 ääntä. Vaalien ääniharava oli Riitta Hirvonen 97 äänellään.
Uudenkaupungin seurakunnan uusi kirkkovaltuusto: Lasse Virtanen, Riitta Hirvonen, Ilpo Valtonen, Sinikka Kallio, Jussi Ahtiainen, Juha Salaterä, Jari Nevavuori, Mika Sjöblom, Pirkko Vapola, Eila Polojärvi, Henna-Maija Vesola, Leena Anto, Satu Pietilä, Oili Kallio, Olli Laivo, Marko Kivistö, Sampo Lipponen, Jouko Antola, Timo Penttilä, Aaro Kinnala, Pauli Saarela, Minna Bergström, Anniina Tättilä, Tarja Kapiainen, Petri Puukki, Veli-Matti Virtanen ja Paavo Ellä.
Laitilassa äänestysprosentti oli 20,3. Uusia valtuutettuja valittiin yhdeksän 23:sta. Pyhärannassa oli varsin vilkkaat seurakuntavaalit. Äänestysprosentti nousi 29,9:ään, myös nuorten osalta, kun se neljä vuotta sitten oli 7 prosenttiyksikköä vähemmän. Valtuutettuja valittiin 15, heistä 8 on uusia.