Aluesanomat
Itsenäisyyspäivän juhla järjestetään sunnuntaina 6.12. klo 12 alkaen perinteisin menoin kulttuurikeskus Crusellissa. Juhlapuhujana on tänä vuonna kulttuurilautakunnan puheenjohtaja Lea Myllymäki. Tilaisuudessa julkistetaan myös Vuoden Kulttuuriteko -palkinnon saaja. Itsenäisyyspäivän juhlan järjestävät kulttuuritoimi ja lukion oppilaskunta.
Lippujen saapumisen ja Lippulaulun jälkeen tervehdyspuheen pitää lukion oppilaskunnan puheenjohtaja Sofia Kerkola. Tämän jälkeen on vuorossa VPK:n soittokunta johtajanaan Kari Leino. Soittokunnan ohjelmana on Heikki Klemetin Vanha marssi Pohjanmaalta ja Koiviston polska.
Juhlapuhujana tämän vuoden Itsenäisyyspäivän juhlassa on kulttuurilautakunnan puheenjohtaja Lea Myllymäki.
Vakka-Suomen musiikkiopiston oppilaat Vili Sinisalo ja Viivi Sinisalo soittavat nelikätisesti pianolla P. J. Hannikaisen Kehtolaulun ja Adeliina Nikulan kanssa kuusikätisesti Sirke Ruikkalan sovittaman B.H.Crusellin Teeman. Sofia Kerkola (laulu) ja Patrik Rosendahl (kitara) tulkitsevat suomalaisia tuntoja Taisto Wesslinin sävelin.
Piristävänä uutena ohjelmana nähdään tanssia: Merita Riitala johtaa Pyörre-nuorten esityksen.
Juhlassa julkistetaan myös Vuoden Kulttuuriteko -palkinnon saaja. Palkinnon luovutavat juhlapuhuja Lea Myllymäki ja opetus- ja kulttuuritoimenjohtaja Inkeri Parviainen.
Uudenkaupungin Laulu-Veikkojen tunnelmallisilla sävelillä, Kotimaani ompi Suomi, Suomen laulu ja Finlandia-hymni, päättää Itsenäisyyspäivän ohjelmallisen osuuden. Kuoroa johtaa Pekka Harmovaara.
Juhla päättyy yhteisesti laulettavaan Maamme-lauluun.